Zobrazit klasicky

Ideální orientace fotovoltaických panelů

orientace fotovoltaických panelů

Při výstavbě fotovoltaických elektráren je obvyklým problémem umístění panelů - jejich orientace a sklon. Tyto parametry mají totiž přímý vliv na účinnost elektrárny, na množství vyrobené elektřiny, na výši energetických úspor a finančních zisků.

Ideální orientací je co nejpřesnější jih. Ideálním sklonem panelů je 30° až 35°. Při odchylkách od této optimální orientace není třeba zoufat. I při odchylkách v orientaci v řádech desítek stupňů jsou ztráty na výkonu FVE přijatelné. Například při jihovýchodní orientaci přijdeme pouze o 5% ročního výnosu. Střechu můžeme označit za ideální v případě, že se pohybujeme v rozmezí jihovýchod až jihozápad. Při větších odchylkách jsou již ztáty na účinnosti citelné, i když stále do 20%. Pokud Vaše střecha nemá sklon 35°, pak to také nemusí být velký problém. Střecha je ideální, pokud má sklon 20° až 50°.

Z těchto dat plyne, že instalace FVE se může díky nízkým ztrátám vyplatit i v případě, kdy nejsme schopni zajistit naprosto ideální orientaci a sklon modulů. Naopak zvýšené náklady na opatření, pomocí kterých bychom tuto ideální orientaci zajistili (podpůrné konstrukce, přizvedávání panelů atp.) nebudou efektivní.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím